Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Ile trwa wdrożenie rozwiązań przewidywanych przez system IFS?

Jakość żywności od zawsze powinna być priorytetem, aby móc pozwolić sobie na bezpieczne spożywanie produktów. Obecnie konsumenci jednak jeszcze bardziej zwracają uwagę na to, od kogo i jakiej jakości produkty kupują. Dlatego tak ważne jest, aby producenci i dostawcy spełniali odpowiednie normy.

Czym jest system IFS?

System IFS (czyli: International Featured Standards) to międzynarodowy standard bezpieczeństwa, który dotyczy przede wszystkim żywności. Jest pomocny, gdy dochodzi do przetwórstwa żywności oraz w sytuacjach dostania się do pożywienia zanieczyszczenia w trakcie bezpośredniego pakowania. IFS system został zatwierdzony przez Global Food Safety Initiative.

Jakie firmy muszą wdrożyć ten system i jak to wygląda w praktyce?

IFS system powstał głównie z myślą o producentach żywności i firmach, które zajmują się pakowaniem produktów spożywczych. System musi więc zostać wdrożony przez dostawców (tych hurtowych oraz detalicznych), a także wszystkich producentów żywności. Jest on dodatkowo skierowany do wszystkich koncernów przetwórstwa spożywczego.

Chcąc otrzymać certyfikat IFS, należy przygotować się na kilkuetapowy proces. Tak, jak w przypadku każdej certyfikacji, tak i w tej sytuacji konieczne jest wybranie jednostki certyfikującej, która przeprowadzi audyt. Czas trwania audytu może być inny w każdej firmie, ponieważ zależy to od jej wielkości i struktury. Audytor musi bowiem dokładnie sprawdzić i ocenić wszystkie wymagane elementy – m.in. pracę na produkcji oraz dokumentację. Firma i audytor powinny ustalić czas jego trwania. Najpierw odbywa się audyt wstępny, a następnie audyt certyfikujący.

Taki audyt to nie wszystko – w przyszłości konieczne są coroczne audyty recertyfikujące. Możliwe jest także przeprowadzenie audytu rozszerzającego. Realizuje się go w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy w przedsiębiorstwie pojawił się nowy produkt.

IFS system

Rozwiązania wynikające z tego systemu

Wszyscy zajmujący się żywnością powinni posiadać informacje dotyczące kontroli szkodników czy alergenów, sposobu na pozbywanie się odpadów. Pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie szkolenia (nawet jeśli są zatrudnieni tylko na krótki czas) i systematycznie badać poziom satysfakcji klientów.

Niezbędne jest również opracowanie planu działania i pilnowanie, aby osiągnąć zamierzone cele; prowadzenie stałej dokumentacji systemu; uwzględnienie wymagań klientów po przeprowadzonych ankietach; monitorowanie dostawców czy dbanie o transport.

Standard IFS można zastosować na różne sposoby. Rozwiązaniami są np.:

  • IFS Broker

Dotyczy on przede wszystkim pośredników handlowych, dzięki niemu można sprawdzić, czy dana firma zastosowała odpowiednie środki i poinformowała swoich dostawców o zasadach bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych. Przedsiębiorstwa powinny również kontrolować, czy dostarczana żywność spełnia warunki określone w umowach.

  • IFS HPC

Standard ten wyjątkowo nie dotyczy żywności, a środków higieny i produktów do użytku domowego. Kierowany jest więc do producentów chemii i kosmetyków.

  • IFS Logistic

Związany jest głównie z transportem, czyli załadunkiem, rozładunkiem, przewozem, a także przechowywaniem towarów – bez względu na to, jaką drogą zostaje przetransportowany.

  • IFS PACsecure

Obejmuje firmy tworzące opakowania na żywność – te plastikowe, papierowe czy foliowe.

  • IFS Wholesale / Cash & Carry

Ten rodzaj przeznaczony jest dla wszystkich sklepów w typie Cash&Carry, a także dla hurtowników.

Czy warto podjąć się wdrożenia rozwiązań przewidywanych przez system IFS?

Rozwiązania oferowane przez IFS System powinny być zastosowane w każdej firmie związanej z żywnością. To proste zasady zapewniające wysoką jakość produktów, a przy tym bezpieczeństwo konsumentom.

Posiadanie certyfikatu IFS daje też producentom, dostawcom czy koncernom korzyści. Dzięki niemu producenci, którzy zajmują się więcej niż jednym zakładem mogą zastosować w swoich przedsiębiorstwach jednolity system zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności. Certyfikat IFS jest też zaletą, jeśli chodzi o wizerunek firmy na tle konkurencji.

IFS system

Innymi korzyściami, jakie zapewnia wdrożenie IFS systemu, są:

  • możliwość zarządzania dostawcami przy użyciu bazy danych IFS,
  • łatwy dostęp do rynku,
  • usprawnienie wszystkich procesów w firmie,
  • rozwój zakładu oraz pracowników dzięki zróżnicowanemu systemowi ocen,
  • możliwość korzystania z wielojęzycznych narzędzi (np. szkoleń czy webinariów),
  • czytelność łańcucha dostaw.

Jak widać, wdrożenie rozwiązań przewidywanych przez system IFS, jest korzystne nie tylko dla konsumentów, ale również dla producentów.