Gitara dla początkującego muzyka – jak wybrać? Sty07

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Gitara dla początkującego muzyka – jak wybrać?

Chcesz rozpocząć przygodę muzyczną i stoisz przed wyborem odpowiedniego sprzętu? Przeraża Cię ilość rodzajów gitar i nie wiesz, która będzie odpowiednia na początek? Instrument powinien nie tylko nam się podobać, ale również ważyć odpowiednio i mieć daną grubość strun, aby zainwestowane środki nie poszły na marne, a gitara spełniała oczekiwania muzyka i służyła latami. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę i jakich akcesoriów, oprócz gitary będziesz potrzebować.

Wybierz pierwszą gitarę

Gitara akustyczna to sprzęt, po który sięgają młodzi muzycy na początku swojej muzycznej przygody. Doskonale sprawdza się do nauki, ale też i grania repertuaru rozrywkowego. Od nieco trudniejszych klasycznych wersji, akustyczne różnią się rodzajem strun, które są metalowe i wymagają większej siły ucisku. Dlatego też w pierwszej chwili sprzęt może wydawać się oporny. Opanowanie sztuki grania na gitarze akustycznej będzie więc solidną podstawą do tego, by z czasem sięgnąć po bardziej zaawansowane modele, klasyczne i elektryczne.

Kupując pierwszą gitarę, na pewno nie powinieneś kierować się tylko i wyłącznie jej wzornictwem.  Nie wpływa to na jakość brzmienia, a tym bardziej szybkość nauki. Modele akustyczne są do siebie bardzo podobne i utrzymane w minimalistycznej formie, co zdecydowanie ułatwia wybór. Czego powinieneś unikać podczas zakupu pierwszej gitary? Aukcji, sklepów internetowych i ogólnych sklepów, w których przy okazji sprzedawane są sprzęty muzyczne. Dlaczego? Bardzo ważny w przypadku gitar jest sposób przechowywania sprzętu, który może mieć styczność z wilgotnością na poziomie 55%. Większe wartości niekorzystnie wpływają na drewno, rozpulchniając je, co przekłada się na jakość dźwięku i żywotność gitary. Sprzęt nie powinien być przechowywany w piwnicy, garażu i wilgotnych magazynach.

wybór gitary

Warto również zwrócić uwagę na wagę gitary, która nie powinna być zbyt lekka. Świadczy to o rodzaju materiału użytego do jej produkcji. Najtańsze i najlżejsze modele wykonuje się ze sklejki. Bardzo ważne jest również to, czy podstrunnica została wykonana z palisandru, czy też pomalowanego na czarno drewna, którego farba z czasem ulegnie uszkodzeniu. Żeberka wewnętrzne gitary powinny być stabilnie wsunięte w listwy wzmacniające połączone z płytą spodnią. W najtańszych wersjach są one jedynie przyklejane, co da się wyraźnie wyczuć dłonią.

Warto również upewnić się, czy zamontowane w gitarze struny mają grubość 0.01200. To wartość gwarantująca dobre brzmienie. W pierwszym wrażeniu są oporne i twarde, dlatego producenci często montują cieńsze wersje strun, tylko po to, by sprzęt wydawał się bardziej miękki i przyjazny dla dłoni. W rzeczywistości otrzymany dźwięk będzie pozbawiony głębi i przypominający granie na zabawce, a żywotność cienkich strun bardzo krótka.  Kupując pierwszą gitarę nie warto szukać więc sprzętu taniego. Oszczędność będzie odczuwalna w jakości drewna, ale też i dźwięku. Tym bardziej unikaj okazji kupna gitary za 500 zł.

Niezbędne akcesoria początkującego muzyka

Kupując gitarę, nie możesz zapomnieć również o kilku niezbędnych akcesoriach, które pomogą w nauce gry i pielęgnacji sprzętu.

  • Tuner – urządzenie elektroniczne do nastrajania gitary. Szczególnie pomocne dla osób początkujących, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie nastroić gitary.
  • Futerał na gitarę – niezbędny do przetrzymywania gitary i ochrony jej przed wilgocią oraz kurzem.
  • Kostka – czy jest niezbędna zależy od Ciebie. Niektórzy adepci uczą się gry palcami, inni sięgają po wsparcie w formie kostki. Dobrym pomysłem jest więc zakup używanej kostki, by sprawdzić, czy będzie Ci pomocna, czy też nie.