Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Drewniane palety – co musisz wiedzieć?

Drewniane palety są niezbędnym elementem systemów logistycznych. Wykorzystują je firmy, zajmujące się różnego rodzaju produkcją, do przewozu swoich produktów. Stanowią płaską i sztywną konstrukcję, zapewniającą amortyzację, na której układa się paczki z towarem. Można je bez problemu przenosić z pomocą wózków widłowych, gdyż ich budowa zapewnia możliwość uchwycenia palety z każdej strony, a także ręcznych paleciaków, czy przy użyciu automatycznych taśmociągów. W zależności od rodzaju przewożonych produktów, a także środków transportu wykorzystywanych do ich przemieszczania można skorzystać z palet typowych, a także nietypowych.

Do czego służą drewniane palety?

Drewniane palety stosowane są nie tylko na etapie produkcji, ale również magazynowania i transportu towarów do klienta lub różnych ogniw sieci sprzedaży. Są one najbardziej rozpowszechnionym ich rodzajem. Powodem popularności drewnianych palet jest to, że doskonale sprawdzają się w transporcie, są wytrzymałe i wykorzystuje się je przez wiele lat. Uszkodzone poddaje się naprawie, a po okresie użytkowania dostają drugie życie w aranżacji wnętrz lub przestrzeni ogrodowych. Łatwa wymiana poszczególnych elementów  uszkodzonych desek, czy wsporników pozwala na znaczne wydłużenie czasu eksploatacji palety i zmniejszenie kosztów związanych z zakupem.

Istotny jest również materiał. Drewno jest surowcem naturalnym, ekologicznym i w łatwy sposób poddaje się recyklingowi. Na paletach można ułożyć mniejsze lub większe opakowania i podnosić je za pomocą, na przykład wózków widłowych, a nie pojedynczo, co zdecydowanie ułatwia transport towarów nie tylko do klienta, ale również w obrębie magazynu. Produkcja palet drewnianych została ustandaryzowana dzięki specjalnym certyfikatom EUR, CP, czy ISO, co sprawia, że pasują do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Do najpopularniejszych należy europaleta, wykorzystywana do transportu towarów na terenie UE. Do przewożenia produktów stosuje się także palety nietypowe, których wymiary odbiegają od standardowych. 

 

Jakie wyróżniamy rodzaje palet?

Do najpopularniejszych nośników należą palety drewniane, które cechują się wytrzymałością, użytecznością i niską ceną. Rynek oferuje także plastikowe, odznaczające się wytrzymałością, łatwiejsze w utrzymaniu czystości, nie stwarzające zagrożenia ze strony wilgoci. Kolejnym ich rodzajem są palety metalowe, wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. 

Co to jest nośność statyczna i dynamiczna drewnianej palety?

Nośność statyczna drewnianej palety oznacza  maksymalne jej obciążenie w momencie, gdy stoi ona na podłożu. Jest to niezwykle istotna informacja wtedy, kiedy podejmuje się decyzję o transportowaniu towarów na tego rodzaju nośnikach.

Natomiast nośność dynamiczna oznacza wartość maksymalnego jej obciążenia w trakcie transportu podnośnikiem, wózkiem widłowym lub magazynowym, nazywanym popularnie paleciakiem. Dzięki tej wartości osoby pracujące w magazynie mają poczucie bezpieczeństwa w trakcie wykonywania swoich obowiązków, dlatego przy wyborze palet należy pamiętać o ich przeznaczeniu. 

Czy nośność statyczna i dynamiczna drewnianej palety ma znaczenie w transporcie i magazynowaniu towarów?

W specyfikacjach technicznych palet podaje się wartości takie jak nośność statyczna i dynamiczna, a także regałowa. Odnoszą się one do sposobu wykorzystania palety i informują o tym, ile jest ona w stanie udźwignąć. Ma to ogromne znaczenie przy planowaniu transportu oraz magazynowaniu towarów. Przekroczenie tych wartości jest niedopuszczalne, gdyż grozi pęknięciem palety, co stanowi zagrożenie zarówno dla produktów umieszczonych na niej, jak i osób pracujących przy przenoszeniu obciążonych towarem nośników. Przemieszczenie uszkodzonych palet staje się w takiej sytuacji utrudnione lub w ogóle niemożliwe, gdyż grozi zsunięciem się ich z regałów. 

Jak przechowywać drewniane palety?

Najkorzystniejszym przestrzenią do przechowywania palet jest miejsce przewiewne i zadaszone w celu uniknięcia niekorzystnego wpływu czynników atmosferycznych, a przede wszystkim wilgoci. Źle przechowywane szybko ulegają zniszczeniu. W momencie zawilgocenia należy je wysuszyć  w wentylowanym pomieszczeniu lub na dworze. To pozwala uniknąć rozwoju pleśni i grzybów.