Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Dom opieki – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Przeprowadzka bliskiej osoby do domu opieki stanowi wyjątkowo trudną decyzję, przy czym nie chodzi tutaj wyłącznie o koszty. Problemem jest powierzenie starszego, schorowanego człowieka w praktycznie obce ręce, o których zasadniczo niewiele wiemy. Dlatego też w poniższym tekście postaramy się pokrótce przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z wyborem najlepszego domu opieki.

Wybór domu opieki – jakie czynniki są najważniejsze?

Lokalizacja

Zapewne nie jest Ci obce przysłowie, które mówi, że “starych drzew się nie przesadza”. Przekonaniu temu hołduje większość seniorów, co oznacza, że może Ci być niezwykle trudno przekonać rodziców lub dziadków do zamieszkania w domu opieki. Jednym z argumentów na korzyść może być zatem bliska lokalizacja, dzięki czemu nie pojawią się kłopoty z odwiedzinami. Bardzo ważne jest również dopytanie o porę i czas ich trwania – najlepszym wyborem są placówki, które nie wprowadzają ograniczeń w tym zakresie.

Wyżywienie

Seniorzy cierpią często na niedożywienie jakościowe lub na niedożywienie w ogóle. Wynika to m.in. ze spadku apetytu wraz z wiekiem, a także ze zmniejszających się sił, co sprawia, że samodzielne ugotowanie zdrowego posiłku staje się coraz trudniejsze. Dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na jakość wyżywienia. Postaraj się dowiedzieć, jak są przygotowywane posiłki (gotowanie na miejscu, catering), a także ustal, czy jest możliwe dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb bliskiej Ci osoby.

Koszty

Z uwagi na długi czas oczekiwania na miejsce w Domu Pomocy Społecznej (DPS), coraz większą popularność zyskują sobie placówki prywatne. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z ich usług może oznaczać miesięczny koszt nawet od 3 tys. złotych wzwyż. Koszty te obejmują oprócz usług podstawowych rehabilitację, dostęp do specjalistów, czy też dostęp m.in. dostęp do fryzjera. Cena zależy oczywiście również od stanu fizycznego i psychicznego pacjentów.

Personel

Jeśli zapadła już decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki, koniecznie przyjrzyj się bliżej pracownikom danej placówki. Zapoznaj się z nimi, przedstaw ich swojej rodzinie, a także upewnij się, jaka panuje na ich temat opinia wśród pensjonariuszy, jeśli to możliwe. Opieka nad seniorami wymaga często nie tylko fachowej wiedzy medycznej, lecz też morza cierpliwości, pogodnego nastawienia i wysokich zdolności komunikacyjnych. Dlatego sprawdzaj kwalifikacje osób zatrudnionych, lecz też przede wszystkim sprawdź ich nastawienie do pracy.

Okolica

Jednym z najważniejszych aspektów jest tutaj bezpieczeństwo. Seniorzy potrzebują ciszy i spokoju, a także pewności, że nic w najbliższym otoczeniu im nie zagraża. Oprócz tego liczy się również bliskość natury i możliwość odbywania spacerów w kojącym otoczeniu, co nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji psychicznej. Zwróć również na infrastrukturę terenu rekreacyjnego, taką jak ławeczki, czy też parasole przeciwsłoneczne.

Wyposażenie

Pokoje w seniorach na ogół wyposażone są w wygodne umeblowanie, szafki nocne i telewizor, lecz warto też zwracać uwagę na takie kwestie, jak przystosowanie umeblowania dla osoby zniedołężniałej, a także to, czy do pokoju przylega odpowiednio wyposażona łazienka w elementy takie jak poręcze lub siedzisko pod prysznicem. Oprócz jednak wyposażenia w pokoju zwróć uwagę także na wyposażenie w postaci sprzętu rehabilitacyjnego takiego, jak np. stół rehabilitacyjny elektryczny. Obecnie coraz więcej mebli rehabilitacyjnych sterowana jest elektrycznie, co umożliwia dogodną regulację, zgodnie z potrzebami seniora.

Wybór domu opieki – inne aspekty

Dokonując wyboru, zwróć uwagę także na kwestie prawne związane z placówką, poznaj opinie w sieci, porozmawiaj z ludźmi w okolicy, a także zwróć uwagę na poziom higieny w ośrodku i wokół niego. Zapytaj również, czy możliwe jest zabranie ze sobą ukochanych zwierząt lub przedmiotów pozwalających wykreować w nowym miejscu rodzinną, domową atmosferę.

Zmiana miejsca zamieszkania na jesień życia jest dla osoby starszej mocnym przeżyciem. Dlatego też nawet wtedy gdy wybierzesz najlepszy dom opieki, nigdy nie zapominaj o dawaniu bliskiej osobie swojej obecności.