Do czego są wykorzystywane chromatografy w branży farmaceutycznej? Gru07

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Do czego są wykorzystywane chromatografy w branży farmaceutycznej?

Branża farmaceutyczna to jeden z najprężniej rozwijających działów gospodarki całego świata. To właśnie ona zajmuje się wynajdywaniem, produkcją oraz dystrybucją leków do wielu krajów. Jednocześnie nieustanny postęp technologiczny i wprowadzane w jego ramach innowacje, a także zwiększone zainteresowanie suplementacją i leczeniem farmakologicznym doprowadziło do zaostrzeń restrykcji dotyczących wymagań jakościowych leków. 

Z racji tego, że branża farmaceutyczna jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na rynku w wielu krajach, zmieniło się również wiele kwestii prawnych. Jednym z największych problemów tej branży jest konieczność przeprowadzania dokładnych analiz wykorzystywanych do produkcji leków i suplementów diety składników i związków chemicznych. Do tego niezbędne jest odpowiednio przygotowane laboratorium farmaceutyczne i stosowane metody badań. 

Chromatograf w branży farmaceutycznej 

Wymagania prawne zmuszają producentów leków oraz suplementów diet do przeprowadzania dokładnych badań dotyczących jakości wykorzystywanych składników za pomocą różnych technik analitycznych. Do jednych z najskuteczniejszych badań dla rynku farmaceutycznego uważa się chromatografię, czyli technikę analityczną, pozwalającą na rozdzielenie skomplikowanych mieszanych związków chemicznych i ich analizę pod kątem czystości, a nawet miejsca pochodzenia. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zapewnienie wysokiej jakości produktów, ale przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów

Wyróżnia się 3 rodzaje chromatografii: gazową, cieczową oraz nadkrytyczną, będącą połączeniem dwóch pierwszych metod. Sam proces badania mieszaniny związku chemicznego dzielony jest na kilka etapów, gdzie do wykonania każdego z nich wykorzystywany jest odpowiedni rodzaj chromatografu. Chromatografia jest najczęściej wykorzystywaną techniką do rozdzielenia związków lub grup związków chemicznych w układzie dwufazowym, dzielącym się na fazę stacjonarną oraz fazę ruchomą.

Faza stacjonarna w chromatografii jest inaczej określana mianem fazy rozdzielczej i to przez nią przepuszczana jest próbka przygotowanej wcześniej mieszaniny. Faza ruchoma to tak naprawdę wykorzystanie eluentu, czyli gazu obojętnego lub cieczy, która spowalnia część składników mieszaniny chemicznej, dzięki czemu możliwe jest rozdzielenie poszczególnych związków i ich dokładne zbadanie. Nierzadko również do badania związków chemicznych w produkowanych lekach wykorzystywane są chromatografy nadkrytyczne, łączące w sobie zarówno chromatografię gazową, jak i cieczową. W efekcie chromatograf nadkrytyczny, ze względu na dokładność uzyskanych wyników analizy oraz możliwość oceny czystości składników, sprawdza się właśnie w przemyśle farmaceutycznym. 

chromatograf hplc

W jakim celu wykorzystuje się chromatografy? 

W laboratoriach farmaceutycznych wykorzystywane są wszystkie rodzaje chromatografów. W zależności od wybranej metody badania chromatograficznego, a także techniki przeprowadzanej analizy, sprawdzą się zarówno chromatografy cieczowe, jak i gazowe. Jednakże w branży farmaceutycznej ogromne znaczenie odgrywają chromatografy nadkrytyczne. Chromatografy gazowe wykorzystywane są do analizy głównie niskich stężeń związków chemicznych, posiadających dużą masę cząsteczkową.

Branża farmaceutyczna zmuszana jest do prowadzenia kontroli surowców farmaceutycznych, opartych na badaniu tożsamości substancji aktywnych. Do tego właśnie służą techniki chromatograficzne. Badania z wykorzystaniem chromatografów pozwalają na zweryfikowanie zawartości niepożądanych w substancjach towarzyszących wyrobów farmaceutycznych, tzw. zanieczyszczeń API.

Chromatografy wykorzystywane są również do analizy zawartości substancji aktywnej w poszczególnych surowcach, jak i produktach już gotowych i dostępnych do dalszej dystrybucji. Wszystko to służy do tego, aby określić ilość poszczególnych składników w produktach farmaceutycznych, zapewniając tym samym bezpieczeństwo w ich stosowaniu. 

W laboratoriach farmaceutycznych niezbędne będą zatem chromatografy cieczowe i gazowe, które z dokładnością rozdzielą poszczególne związki bądź grupy związków chemicznych i pozwolą na poddanie ich badaniu w celu określenia jakości i czystości substancji.