Czym jest TSL? Mar12

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Czym jest TSL?

Branża TSL, to w dużym skrócie przewóz osób lub towarów. Bez szczegółowego wyjaśnienia kolejnych jej elementów nie da się jednak dokładnie wyjaśnić, czym się zajmuje. Na fakt, aby dany towar trafił do miejsca docelowego składa się, bowiem wiele czynności, zabiegów i formalności.

Przechodząc do konkretów TSL, to po prostu skrót od słów – transport, spedycja i logistyka. Na czym jednak dokładnie polegają te kolejne elementy składowe?

Transport, logistyka i spedycja

Transport, mówiąc najprościej, jest to po prostu  przewóz – zarówno osób, jak i  ładunków. W przypadku przewozu ludzi mówimy o transporcie pasażerskim. W odniesieniu do konkretnych ładunków, mamy natomiast do czynienia z transportem towarowym. W zależności od drogi, którą pokonać musi dany towar mówimy z kolei o transporcie na terenie kraju, jak i międzynarodowym, czyli wywozie załadunku poza granice Polski. Takie rozróżnienie funkcjonuje jednak w kontekście transportu samochodowego. W przypadku, gdy nasz towar drogę pokonać musi samolotem lub statkiem, należy w końcu wspomnieć o trzeciej typologii – transporcie lądowym, wodnym i powietrznym.

Spedycja, jako drugi człon TSL dotyczy z kolei wszystkich działań organizacyjnych w branży. Pracownicy, którzy w firmach transportowych zasiadają na stanowiskach spedytorów, odpowiedzialni są więc za zaplanowanie konkretnego przewozu, załadunku, dowozu, jak i przeładowania i wyładowania danych towarów. Na ich barkach spoczywa również kwestia dokumentacji, a więc umów, pozwoleń czy ubezpieczeń. Stanowisko jest więc bardzo odpowiedzialne. Od człowieka zatrudnionego jako spedytor zależy bowiem nie tylko cały proces dostarczenia danego towaru, ale również kwestie formalne, prawne i urzędowe. Niedopatrzenia i niedociągnięcia w tej kwestii, firmę mogą drogo kosztować. Niestety.

Logistyka, ściśle powiązana ze swoją poprzedniczką, zajmuje się planowaniem i organizowaniem wszelkich czynności tak, aby wykonywane były sprawnie, wydajnie i przede wszystkim bezpiecznie. Logistyk pilnuje więc nie tylko tego, by proces dostawczy był efektywny, ale również ocenia wszelkie ryzyko i ogólną opłacalność całego zlecenia. Do zadań logistyka należy również kontakt z klientem, obsługa klienta i realizacja zamówień.

Zarówno logistyk, jak i spedytor w firmie transportowej pełnią więc bardzo odpowiedzialne funkcje. To od nich zależy bowiem powodzenie całego przedsięwzięcia, obliczenie jego opłacalności i zapewnienie bezpieczeństwa.

Transport międzynarodowy

 

Gdzie znaleźć lub zaprezentować firmę spedycyjną?

Z odpowiednią wiedzą na temat TSL, mamy na pewno ogólny obraz tego, jak powinna działać dobra firma spedycyjna. Jej wybór nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć cały szereg czynników. Nie bez znaczenia pozostają również opinie innych klientów. Zgodnie ze wspomnianym, wybór firmy, która zająć ma się naszym towarem i jego przewozem, nie może być decyzją pochopną. Tak samo, jak wybór miejsca, w którym swoją firmę chcemy zaprezentować.