Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Czy warto kupić krzesło ergonomiczne – 5 wskazówek, na co warto zwrócić uwagę

Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, czy w przestrzeni biurowej, zawsze powinieneś traktować ergonomię jako jeden z kluczowych elementów prawidłowej aranżacji miejsca pracy. Nie ma sensu kupować najtańszych mebli, jeśli całe Twoje ciało będzie cierpieć z powodu złej postawy, w której jest zmuszone spędzać wiele godzin. Ergonomiczne krzesła i meble biurowe są teraz ogromnym trendem, ale nawet przy coraz większej liczbie dostępnych opcji znalezienie odpowiedniego modelu może być trudne. Bez zbędnych ceregieli, oto kilka wskazówek, które powinieneś wiedzieć przed zakupem następnego ergonomicznego krzesła.

Jaki powinien być fotel biurowy ergonomiczny?

Na pierwszy rzut oka większość krzeseł biurowych wygląda dość podobnie i ma mniej więcej te same funkcje – obracają się, można regulować ich wysokość, mają zakrzywione oparcie i pewną formę podłokietników, które podpierają łokcie podczas pisania. Po bliższym przyjrzeniu się łatwo zauważyć, że istnieją duże różnice między niektórymi typami krzeseł biurowych i tylko niektóre z nich można uznać za naprawdę ergonomiczne. Idealne ergonomiczne krzesło biurowe powinno łagodzić bóle i napięcia ciała, odpowiednio podtrzymując kluczowe części pleców i kręgosłupa oraz umożliwiając wygodne siedzenie przez dłuższy czas. Niezależnie od tego, czy pracujesz przy biurku przez godzinę, dwie czy osiem, powinieneś rozważyć siedzenie w sposób bezpieczny dla Twojego ciała i postawy. Większość części krzesła powinna być regulowana, tak aby można było je idealnie dopasować do ciała.

fotel biurowy ergonomiczny

5 wskazówek, które warto wiedzieć przez zakupem fotela biurowego ergonomicznego

W zależności od budżetu, preferencji estetycznych oraz upodobań, na rynku dostępnych jest wiele ergonomicznych krzeseł do wyboru. Są jednak części, na które zawsze należy zwrócić uwagę wybierając krzesło dla siebie:

  • Ergonomiczny fotel biurowy powinien być w pełni regulowany. Bez kluczowych elementów, które można wymienić i dopasować do ciała, krzesło nigdy nie będzie w stanie idealnie podeprzeć kręgosłupa podczas siedzenia. Pamiętajmy, że siedzenie nie jest tak naprawdę naturalną i zdrową pozycją dla ludzkiego ciała.
  • Siedzenie. Może wydawać się, że to tylko powierzchnia, na której siedzisz, ale jeśli chodzi o ergonomię, odgrywa kluczową rolę we wspieraniu kręgosłupa. Wysokość siedziska powinna być w pełni regulowana, abyś mógł siedzieć z kolanami pod kątem 90 stopni. Siedzenie powinno być również wystarczająco szerokie i głębokie, aby móc usiąść z plecami opartymi o oparcie, natomiast szerokość między kolanami a krawędzią krzesła powinna wynosić od 2 do 4 palców. 
  • Podparcie lędźwiowe. Odcinek lędźwiowy to krytyczny obszar pleców – stabilizuje górną część ciała i wpływa na szyję, głowę i ramiona. Powinien być odpowiednio podparty, aby zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa i równomiernie rozłożyć ciężar. Krzesło bez podparcia lędźwiowego prowadzi do spłaszczenia krzywizny kręgosłupa, co z kolei powoduje ból pleców.
  • Oparcie. Niektóre ergonomiczne krzesła mają jednoczęściowe oparcie z wbudowanym podparciem lędźwiowym, inne są nieco bardziej modułowe z możliwością oddzielnej regulacji niektórych części. Obie opcje są w porządku, pod warunkiem, że krzesło jest wystarczająco szerokie, oparcie jest zakrzywione tak, aby wspierać naturalne wygięcie kręgosłupa, a krzesło pozwala na swobodne poruszanie się i odchylanie.
  • Podłokietniki. Często pomijane, ale tak ważne. Podłokietniki powinny być regulowane. Podczas pisania łokcie powinny być lekko podparte podłokietnikami – ręce nie powinny zwisać luźno, ponieważ obciąża to nadgarstki zbyt mocno.

Czy warto zainwestować w ergonomiczne krzesła biurowe?

Krótka odpowiedź: tak. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, czy w biurze, ergonomia powinna być zawsze na pierwszym miejscu i być brana pod uwagę podczas konfigurowania stacji roboczej. Najważniejszym elementem tego wszystkiego jest ergonomiczne krzesło biurowe, jest to jedyny element, który ma cały czas pełny kontakt z Twoim ciałem.