Czy każdy może ćwiczyć jogę?
Joga to technika podejmowana współcześnie przez coraz większą grupę ludzi. Jest to bowiem styl życia. Pozwala na uzyskanie tak potrzebnej współcześnie równowagi. Życie w obecnym świecie jest trudne, wystawia człowieka na różne ciężkie wyzwania oraz trudność. Nie pozostaje to bez echa. Odbija się w każdym z nas, przyczyniając się do coraz bardziej pogłębiającego się stresu, a co za tym idzie narastającej frustracji. W związku z tym ludzie coraz częściej poszukują rozwiązań, które prowadzą do poprawy poziomu i jakości ich życia. Szukają równowagi pomiędzy trudnym życiem zawodowym, a tym zwyczajnym, prawdziwym. Jednym z takich sposobów jest joga. Praktyka ta pozwala na uzyskanie łączności między umysłem człowieka i jego ciałem. Dlatego też wiele osób chce się nią zajmować. Ludzie pragną aby była ona częścią ich życia. I tutaj pojawia się pytanie: Czy każdy może ćwiczyć jogę? Czy są jakieś przeciwwskazania? Spróbujemy na te pytania odpowiedzieć w tym artykule. Odpowiedź ta może przyczynić się do uzyskania pomocy w doborze odpowiednich asan, a także uniknąć niebezpieczeństwa związanego z kontuzjami.
Joga – jakie są przeciwwskazania?
Wydawałoby się, że joga to najbezpieczniejsza forma ludzkiej aktywności. Tak jest, jednakże trzeba wiedzieć, jak się tą techniką zajmować, a także jakie ćwiczenia są dla nas najlepsze. Gdyż nie każdy może wykonywać każde ćwiczenie będące w obszarze tej formy aktywności. Istnieją dolegliwości związane z kręgosłupem, które stanowią istotne utrudnienie w zajmowaniu się tą dziedziną ludzkiej ekspresji. Ponadto okres ciąży oraz menstruacji wymaga konsultacji u dobrego i doświadczonego instruktora jogi. Osoba taka zapewne będzie służyła radą i pomocą przy określeniu, które pozycje można wykonywać, a także wskaże te, których należy unikać przy określonych sytuacjach i dolegliwościach. Bardzo dobrą wiadomością jest to, że tylko w bardzo wyjątkowych i specyficznych sytuacjach ćwiczenia te są całkowicie zabronione. Wymienić tutaj można osoby, które mają zaburzenia równowagi, a także dotknięte zostały schorzeniem takim jak osteoporoza. W pozostałych przypadkach ta forma ćwiczeń jest zalecana albo możliwe jest wykonywanie określonych asan.
Problemy z kręgosłupem
Niewielkie, okresowo występujące problemy oraz bóle kręgosłupa nie stanowią przeszkody w praktykowaniu techniki, którą jest joga. W sytuacji jednak, gdy dolegliwości te stają się bardzo uporczywe, zaczynają występować każdego dnia, konieczna jest wówczas wizyta u lekarza lub też dobrego fizjoterapeuty. Nie należy wówczas podejmować ćwiczeń na własną rękę, gdyż może to skończyć się przykrą kontuzją. Joga ma w swoim zakresie asany, które w przypadku pewnych schorzeń tej części organizmu ludzkiego, są niewskazane a nawet zabronione. Przyczyniać się one mogą bowiem do nasilenia się problemów bólowych. W przypadku gdy lekarz lub fizjoterapeuta znajdzie konkretną wadę, ale stwierdzi jednak, że joga jest taką formą aktywności, którą w tym przypadku można stosować, konieczna jest wówczas rada doświadczonego instruktora jogi. On wtedy dokona wyboru takiego zestawu asan, które z powodzeniem będą mogły być wykonywane.
Zaburzenia równowagi
Joga to taka praktyka, która wymaga od człowieka konieczności utrzymania swojego ciała w jednej pozycji, przez dłuższą chwilę (1 minuta). W sytuacji, gdy człowiek pragnący rozpocząć swoją przygodę z jogą cierpi na zaburzenia równowagi, nie powinien podążać w tym kierunku. Powód jest prosty. Pierwsza sprawa jest taka, że określone ćwiczenia nie będą mogły być wówczas poprawnie wykonane pod względem technicznym. Druga bardzo ważna kwestia związana jest ze zwiększonym ryzykiem powstania ciężkiej kontuzji lub znaczącego urazu.
Osteoporoza
Omawiana w tym artykule metoda aktywności fizycznej wymaga od osoby, która się nią zajmuje silnych skrętów tułowia, a ponadto konieczne jest rozciąganie oraz wyginanie kończyn. Takie działania powodują spory nacisk na kości oraz stawy. W związku z tym joga jest czynnością raczej wyłączoną dla osób cierpiących na zaawansowaną osteoporozę. Łagodniejszy przebieg choroby i możliwość zajmowania się jogą można skonsultować z lekarzem.
Miesiączkowanie
Jeżeli chodzi o menstruację jako przeciwwskazanie do wykonywania praktyk jogi, istnieją w tym zakresie różne przekonania. Podkreślić jednak należy fakt, że większość specjalistów uważa, że pierwsze dwa dni miesiączki to okres, w którym powinniśmy unikać wszelkiej aktywności fizycznej. Jednakże każda kobieta różnie przechodzi okres menstruacji. W sytuacji, gdy krwawienie miesiączkowe nie towarzyszy większym dolegliwościom bólowym, ćwiczenia będące w obszarze takiej techniki jak joga mogą być z powodzeniem wykonywane. Pamiętać należy jednak, że ćwiczone pozycje nie mogą należeć do zakresu ćwiczeń odwróconych lub wzmacniających brzuch. Dla zachowania bezpieczeństwa asany wykonywane podczas menstruacji powinny pozostać pod opieką instruktora jogi, który to dokona odpowiedniego wyboru ćwiczonych pozycji. Lepiej wówczas nie wykonywać asan na własną rękę.
Okres ciąży
Okres ciąży jest specyficznym czasem w życiu kobiety. Wówczas, każda większa aktywność wymaga konsultacji z lekarzem. I tak też jest w tym przypadku. Kobieta będąca w ciąży może zajmować się jogą tylko po konsultacji z lekarzem, a także pod kontrolą wykwalifikowanego instruktora tej dziedziny aktywności ludzkiej. Uzyska ona dokładne informacje, które asany są wręcz dla niej wskazane, a których to należy się wystrzegać. Pamiętać należy o tym, że w tym przypadku nie należy podejmować ćwiczeń samodzielne, bo skończyć się to może tylko kłopotem.
Podsumowując, nie istnieje tutaj rozgraniczenie, że joga jest tylko dla kobiet lub dla mężczyzn. Można ją wykonywać niezależnie od płci. Ważne są natomiast schorzenia obecne w naszym organizmie. Na to należy tutaj zwrócić szczególna uwagę. Jeśli jednak nie masz żadnych przeciwwskazań do praktykowania jogi, to zapraszamy do sklepu Jakamata.pl. Znajdziesz tam wysokiej jakości akcesoria umożliwiające bezpieczną i prawidłową praktykę tej dyscypliny, m. in. maty do jogi, klocki i paski ułatwiające wykonywanie asan, a także wygodne i komfortowe pokrowce na maty do jogi.