Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Co zawiera audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to szereg pomiarów i obliczeń, składających się na ekspertyzę, której celem jest zmniejszenie zużycia energii w danym budynku. W ramach audytu oceniany jest aktualny stan techniczny budynku, wraz z prognozą, jak zmieni się zapotrzebowanie na ciepło po wykonaniu planowanych prac modernizacyjnych, oceniając tym samym ich zasadność. 

Jak przebiega audyt energetyczny?

Audyt dzieli się na wstępny i szczegółowy. Na etapie wstępnym przeprowadzane są rozmowy z inwestorem i wstępne oględziny nieruchomości. Konieczne jest również zapoznanie się z dokumentacją techniczną. Przeprowadzenie audytu wstępnego pomaga określić koszty planowanej inwestycji, a także to, jakiego poziomu oszczędności energii można się spodziewać po zakończeniu prac. Audyt pozwala również dopasować zakres wymaganych prac do możliwości inwestora.

Jeśli inwestor podejmie taką decyzję, przeprowadzany jest audyt szczegółowy. Jest to etap, na którym padają już konkretne propozycje prac modernizacyjnych. Najważniejsze punkty związane są z izolacją budynku, usprawnieniem istniejącej instalacji energetycznej, a także analiza możliwości efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Jakie dane są ważne do przeprowadzenia audytu energetycznego?

Podstawą do przeprowadzenia audytu są dane zgromadzone m.in. z kwestionariusza wypełnionego przez stronę audytowaną, a także z faktur za zużycie mediów. Istotne są informacje na temat sposobów eksploatacji budynku, ewentualnych procesach produkcyjnych (jeśli są prowadzone na terenie budynku), a także o zasadach pracy, panujących na terenie nieruchomości. 

Co powinien zawierać audyt energetyczny budynku?

Audyt obejmuje ocenę stanu technicznego instalacji i elementów budynku, które mają wpływ na poziom zużycia energii na terenie nieruchomości. Mowa tutaj o elementach takich, jak:

  • klimatyzacja
  • instalacja grzewcza
  • ściany, stropy, dach
  • przewody wentylacyjne
  • okna
  • oświetlenie
  • instalacja z ciepłą wodą
  • instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Kiedy należy wykonać audyt energetyczny?

Zgodnie z prawem, ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku nakłada na przedsiębiorców obowiązek przeprowadzania audytu energetycznego co 4 lata. Nie dotyczy to jednak małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, których definicje określone są w ustawie o prawach przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku.

Audyt energetyczny warto przeprowadzić również przed rozpoczęciem planowanych prac termomodernizacyjnych w ramach optymalizacji kosztów inwestycji. Koszty audytu można obecnie odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Z rozwiązania tego mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych przed rozpoczęciem planowanych prac termomodernizacyjnych.

Kto może przeprowadzić audyt energetyczny?

Aby audyt energetyczny mógł zostać uznany za przeprowadzony zgodnie z prawem, musi być wykonany przez audytora, którego uprawnienia można sprawdzić m.in. na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Audyt może być wykonany również przez doradcę energetycznego. 

żarówki

Audytorami mogą zostać osoby z wykształceniem budowlanym, energetycznym, lub z zakresu energii środowiskowej. Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu audytora umożliwia również ukończenie studiów podyplomowych z zakresu wykonywania audytu energetycznego lub ukończenie odpowiednich kursów. 

Dlaczego warto wykonać audyt energetyczny?

Jest to szereg czynności pozwalający w porę wykryć nieprawidłowości budynku, których zaniedbanie prowadzi niekiedy do katastrofalnych wręcz skutków. Audyt energetyczny jest również doskonałym narzędziem, dzięki któremu masz szansę zaoszczędzić pieniądze przed wdrożeniem sporządzonego wcześniej planu termomodernizacyjnego. 

Audytor jest w stanie przeanalizować Twój plan, wyłapać jego najsłabsze punkty i zaproponować rozwiązania alternatywne, dzięki którym Twoja nieruchomość będzie zużywała mniej energii, niż to było w planie, a do tego masz szansę zaoszczędzić duże środki lub bardziej efektywnie rozłożyć prace w czasie. Odpowiednio zmodernizowane przedsiębiorstwo ma również większe szanse na uzyskanie cennych certyfikatów, podnoszących prestiż firmy.