Co to jest Lean Management i dlaczego warto go zastosować?
Osoby zarządzające firmami z pewnością spotkały się już z pojęciem lean management, a niektóre już go wdrożyły w swoją działalność. Dla wielu jednak jest to jeszcze zagadnienie związane z przyszłością danej firmy czy organizacji. W tym artykule piszemy o tym, czy dokładnie jest lean management, jakie są jego założenia i rezultaty, czyli o wszystkim, co warto na ten temat wiedzieć. Przybliżamy charakterystykę tej metody zarządzania, wskazując na jej kluczowe cechy.
Co to jest Lean management?
Koncepcja Lean management oznacza system zarządzania daną firmą czy całą dziedziną przemysłu. Został on opracowany na podstawie Systemu Produkcyjnego Toyoty i jest wdrażany w coraz większej ilości firm. Jego założeniem jest takie kierowanie daną firmą, aby jej produkty oraz usługi odpowiadały potrzebom klientów. Jednocześnie Lean management zakłada szacunek do pracownika oraz ograniczanie strat w strefie produkcji.
Lean management w praktyce oznacza, że działanie danej firmy bazuje na tym, co aktualnie dzieje się na danym rynku, czyli że w obrębie danego przedsiębiorstwa nieustannie mają miejsce zmiany, które pozwalają na maksymalne wyniki przy użyciu minimalnych metod i środków. Co to dokładnie oznacza? Na przykład, bardzo ważne jest określenie wartości dla klienta, w którym chodzi o to, aby skupić się wyłącznie na działaniach, które faktycznie dostarczą klientowi dokładnie to, czego wymaga. Jednocześnie eliminuje się działania niepotrzebne, które nie mają żadnego znaczenia dla oczekiwanego rezultatu.
Kolejne zasady
Drugą bardzo ważną zasadą tej koncepcji jest zidentyfikowanie strumienia wartości i wszystkich czynności w strumieniu wartości. Chodzi tutaj o analizę wszystkich działań podejmowanych w celu wykonania i zaoferowania klientom tego, czego się oni spodziewają i jeśli któreś działania nie wnoszą nic do tego procesu, można ich zaniechać. Kolejną zasadą ważną dla lean managementu jest ciągły przepływ, a więc takie działanie, które pozwala produkcję poszczególnych produktów bez żadnych zakłóceń czy przerw, czyli w maksymalnie szybkim czasie, aby czas tej pracy nie był stracony.
Do najważniejszych zasad koncepcji Lean management należy również system ssący, w którym bardzo ważne jest wykorzystywanie tylko takiej ilości materiałów, która jest klientom potrzebna. Zapasy nie są tutaj dobrym rozwiązaniem, a tempo produkcji jest dopasowane do tego, jaki faktycznie jest popyt. Nie przewiduje się go, lecz produkcja rusza zgodnie ze zgłoszeniami klientów. Ostatnią z zasad jest dążenie do doskonałości, czyli nieustanne ulepszanie organizacji i produkcji.
Co jest przydatne?
Narzędzia Lean manufacturing są niezbędne do poprawnego i efektywnego osiągania spodziewanych wyników. Pierwszym z nich jest Value Stream Mapping (w skrócie VSM) używane do rozpisywania i kontroli wszystkich procesów, które obejmuje produkcja. Pozwala to na sprawdzanie aktualnych wyników i optymalizowanie przyszłego trybu pracy w taki sposób, aby odpowiadał założeniom koncepcji Lean management.
Drugim narzędziem potrzebnym w Lean management jest 5s. Chodzi tutaj o utrzymanie porządku i dobrej organizacji w miejscu pracy, a wszystko to jest możliwe dzięki pięciu krokom: selekcji, systematyce, sprzątaniu, standaryzacji oraz samodyscyplinie. Kolejne narzędzie to Total Productive Maintenance (TPM) i ma ono skupiać się na sprawności całej linii produkcyjnej, tak aby wszystkie urządzenia mogły być wykorzystywane zgodnie z potrzebą, co zwiększa produktywność.
Z tym powiązane jest narzędzie SMED mające na celu d opilnowanie, by maszyny były jak najszybciej ustawiane do liczby zerowej – dzięki temu nie ma przestoju w pracy. Jeszcze jednym istotnym narzędziem jest Six Sigma, czyli metodyka skupiająca się na korzystaniu z narzędzi statystycznych. Dzięki nim można oszacować błędy pojawiające się podczas produkcji i zgodnie z tymi szacunkami ograniczać koszty produkcji, co z kolei zapobiega marnotrawieniu materiałów.
Lean management w magazynie
Jeśli chodzi o pracę w magazynie, Lean management ma pomóc w organizacji wszystkich towarów w taki sposób, aby znalezienie ich było szybkie i łatwe. Należy zatem zrezygnować ze zbyt dużych zapasów, które opóźniają dotarcie do faktycznie potrzebnych elementów. Dobrze posegregowane produkty będzie można znaleźć bez problemu, dzięki czemu pracownicy nie muszą spędzać na szukaniu niepotrzebnie zbyt dużo czasu.