Co powiedzą nam psychotesty?
To, ze każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej wie chyba każdy. Dziwi zatem to, że wielu z nich odwleka z udzieleniem swoim pociechom specjalistycznej pomocy pedagogicznej, logopedycznej lub psychologicznej. To tak, jakby posłanie dziecka do poradni psychologicznej wiązało się z uznaniem potomka za głupszego, gorszego czy nie wiadomo jeszcze jakiego. Są to totalne bzdury. Przyjęło się jednak, że rodzice rywalizują między sobą o to, które dzieci są najlepsze, takie bez skazy.
Testy psychologiczne w celach diagnostycznych
Jak tylko zatem okazuje się, że któreś z nich potrzebowałoby pomocy czy konsultacji psychologicznej, to nie przyjmuje się tego do wiadomość. Jest to błędna droga, ponieważ im wcześniejsza diagnoza ewentualnego zaburzenia, tym lepsze efekty terapii a ostatecznie także końcowy wynik może być dużo pozytywniejszy. W jakim zatem celu można udać się do poradni psychologicznej? Przede wszystkim, aby zbadać gotowość szkolną dziecka. Ostatnimi laty w mediach publicznych, ale i ogólnie w społeczeństwie toczyła się burzliwa dyskusja na temat tego czy warto posyłać sześciolatki do szkoły. Pojawiały się głosy zarówno za, jak i przeciw. Ogólnie dużo korzystniejsze jest posyłanie dopiero dzieci siedmioletnich do podstawówki, ale tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji dzieci.
Jakie aspekty ocenia psycholog w teście gotowości szkolnej?
Właśnie temu ma służyć test gotowości szkolnej. Taki młody człowiek poddany temu badaniu sprawdzany będzie pod okiem psychologa zarówno z dojrzałości emocjonalnej, psychomotorycznej, jak i z kompetencji poznawczych. Jeśli we wszystkich tych trzech obszarach dziecko uzyska wynik pozytywny, nic nie stoi na przeszkodzie, by posłać je wcześniej do szkoły. Jeśli jednak w poradni psychologicznej podczas badania okaże się, że sześciolatek nie jest wystarczająco dojrzały chociażby w jednej sferze, to warto decyzję posłania takiej pociechy do szkoły odłożyć na później. Rok naprawdę wiele może zmienić, dziecko dojrzeje, nabierze nowych umiejętności. Zbyt wczesne rzucenie pociechy w wir szkolnej machiny może spowodować trwały uraz w tak młodej i wrażliwej psychice. Tyle o gotowości szkolnej. Z jakich jeszcze powodów dobrze jest skonsultować się z poradnią?
Fobie i lęki u dzieci – kiedy warto udać się do psychologa?
Gdy dziecko zaczyna przejawiać niepokojące zachowania: moczenie nocne, niewytłumaczalne i nagłe wybuchy agresji, fobie i różnego rodzaju lęki. A tak w zasadzie dobrze jest skonsultować się ze specjalistą zawsze, gdy coś zaczyna rodzica w swoim dziecku niepokoić. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, niż udzielić potrzebnego wsparcia zbyt późno. I raz jeszcze należy powtórzyć, aby wszyscy ojcowie i matki dobrze sobie zapamiętali: nie ma nic złego w tym, by konsultować dziecko z psychologiem. To, że pociecha pojawi się w poradni na badaniach nie wpłynie negatywnie na jego iloraz inteligencji, a jedynie może mu pomóc. Bowiem takie badanie psychologiczne może pomóc w odkryciu mocnych i słabych stron dziecka. Wszystko po to, by ukierunkować rodziców w jakim kierunku mają iść, by pozytywnie wpłynąć na wszechstronny rozwój swojej pociechy- wzmacniając to, co wymaga wzmocnienia, a wspierać to, co trzeba umacniać.