Budowa domu – najważniejsze etapy Wrz22

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Budowa domu – najważniejsze etapy

Budowa domu to niezwykle ważne przedsięwzięcie wymagające ogromnej cierpliwości, papierkowej roboty, wielu załatwień, dużych nakładów finansowych, licznych wyrzeczeń, wielu nieprzespanych nocy i umiejętności negocjacyjnych. Jednak w momencie, gdy nasz domek stoi już gotowy, gdy nasze marzenia przeradzają się w rzeczywistość, zapominamy o wszelkich niedogodnościach.

Jaką drogę trzeba przejść, by urzeczywistnić swoje pragnienia?

Przede wszystkim musimy przejrzeć katalogi projektów domów. W tym celu udajemy się do znanego biura projektowego bądź ściągamy bezpłatną wersję katalogu online. Jeśli już jesteśmy zdecydowani, dobrze jest poprosić profesjonalistę o kosztorys budowy domu przez nas wybranego. I tutaj zasadnicza uwaga: wykorzystywane przy inwestycji artykuły dla budownictwa powinny być wysokiej klasy. Lepiej uprościć plan, niż oszczędzać na jakości wykonania i akcesoriach budowlanych.

Ogromnie istotną kwestią związaną z budową domu jest decyzja, czym pokryć dach. Do wyboru mamy wiele ciekawych rozwiązań w zasadzie na każdą kieszeń. Obecnie dużą popularnością cieszą się blachy i blachodachówki. Mogą być gładkie, proste bądź trapezowe czy jeszcze bardziej oryginalne. Niezależnie od tego, na jaką blachę się zdecydujemy, dobrze jest zamontować na dachu urządzenie odgromiające, czyli popularny piorunochron.

budowa-nowego-domu

Kiedy dom już stoi warto pomyśleć o tym, na jaki kolor pomalować go wewnątrz ale i zewnątrz. I tutaj lepiej wybrać najlepsze farby do ścian i sufitów. Tanie niekoniecznie muszą oznaczać w tym wypadku złe. Zwróćmy jednak uwagę na jakość emulsji.

Kolejną ważną sprawą jest ogrzewanie centralne. Zapewne już podczas przeglądania projektów domów mieliśmy jakąś wizję, jak chcemy ogrzać nasze „gniazdko”. Możemy wybrać klasyczne kotły c.o. i grzejniki. Dla bardziej wymagających polecamy nowoczesne kominki.

Jeśli postawiliśmy domek, mamy zapewne trochę wolnej przestrzeni wokół niego. Warto ją zagospodarować tak, by w lecie postawić na niej plac zabaw dla dzieci a zimą bez problemu pozbyć się z niej śniegu czy to za pomocą prostych, ręcznych narzędzi do odśnieżania czy specjalnej maszyny.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych

Chciałbyś mieć mały domek jednorodzinny, pięknie pomalowany z czerwonym dachem a w środku kominek przy którym mógłbyś się ogrzać w chłodne, zimowe dni? Może już czas zmaterializować swoje marzenia i pomyśleć nad budową własnego gniazdka? Gotowy projekt domu to pierwszy krok do spełniania pragnień o przysłowiowych „czterech kątach”.

Czym się kierować, wybierając projekt domu?

Przede wszystkim zastanówmy się, jaka powierzchnia jest nam potrzebna. Ile osób będzie zamieszkiwało budynek. Jeśli tylko nasza rodzina – skupmy się na projektach domów jednorodzinnych, odrzucając te przedstawiające domy wielopokoleniowe. To już znacznie ułatwi nam sprawę.

Powierzchnia użytkowa to jedno a sam jego wygląd to drugie. Kolejnym etapem jest decyzja, czy lepszy dla nas będzie dom parterowy, niski czy wyższy z poddaszem bądź piętrowy. Ten drugi jest tańszy, gdyż na jego wzniesienie potrzebujemy niewielką powierzchnię działki. Ale jeśli mamy awersję do schodów, nie lubimy, gdy ktoś chodzi nam nad głową możemy oczywiście zdecydować się na projekt domu parterowego.

Po drugie, weźmy pod uwagę rodzaj ogrzewania centralnego. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny piec czy kocioł c.o. powinny nas interesować projekty domów z kotłownią czy piwnicą. Inaczej będzie wyglądał gotowy plan domu z ogrzewaniem podłogowym . Nad tym, by projekty dostępne w katalogach były jak najlepsze i…najtańsze, dbają zastępy wykwalifikowanych projektantów, znających się na rzeczy. Jeśli więc masz jakieś dylematy, zwróć się do nich o pomoc. Nie podobają nam się żadne gotowe pomysły? Mamy własną wizję czy koncepcję naszego gniazdka? Poprośmy o sporządzenie indywidualnego projektu domu. Będzie on droższy od tego gotowego, ale czego się nie robi, by spełnić własne marzenia?

W końcu, zwróćmy również uwagę na sam kształt dachu. Pokrycie dachu wielospadowego, nietypowego nie będzie tanie. Często zapominamy o tym, że same projekty nietypowych i „wymyślnych” domów, może nie kosztują dużo ale wybudowanie domu już tak.  Dlatego staramy się zaoszczędzić na materiałach budowanych. To absolutny i największy błąd! Dom służy przede wszystkim do mieszkania, jego wygląd to sprawa drugorzędna. Jeśli wiemy, że mamy ograniczone możliwości finansowe, lepiej nieco uprościć projekt niż próbować szukać oszczędności na jakości wykończenia domu.