Bioplastik – jak szybko się rozkłada? Maj20

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Bioplastik – jak szybko się rozkłada?

Tworzywa sztuczne to obecnie jeden z bardziej uniwersalnych materiałów wykorzystywanych do produkcji różnego rodzaju produktów oraz opakowań. Ich wytworzenia jest bardzo proste i szybkie, bardzo łatwo można wykonywać z nich przeróżne kształty, są lekkie, odporne na uszkodzenia i mają wiele innych ważnych zalet.

Niestety są one również sporym problemem, ponieważ w dużym stopniu zaśmiecają świat, a ich utylizacja czy też recykling są czasami dość problematyczne. Szczególnie wszelkiego rodzaju opakowania jednorazowe są dość sporym problemem.

Ten problem sprawił, że konieczne było znalezienie pewnego rodzaju alternatywy dla zwykłych tworzyw sztucznych, która nie miałaby tak negatywnego wpływu na środowisko. W taki właśnie sposób powstał bioplastik, który coraz częściej wykorzystywany jest w przemyśle i pozwala częściowo zastąpić tradycyjne tworzywa sztuczne, które nie są zbyt dobre dla środowiska.

Czym jest bioplastik?

Tradycyjne tworzywa sztuczne to materiały, które wytwarzane są z polimerów syntetycznych.  Większość z nich nie występuje w ogóle w naturalnym środowisku, więc nie ulegają one biodegradacji.

W przypadku bioplastiku sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ to tworzywo można wyprodukować z materiałów naturalnych. W tym celu można wykorzystać metodę syntetyczną (chemiczną) lub biotechnologiczną (z udziałem mikroorganizmów lub enzymów). Najczęściej wykorzystywanym bioplastikiem jest PLA, czyli polilaktyd, który jest polimerem pochodzenia roślinnego. Zazwyczaj wytwarzany jest on z kukurydzy lub trzciny cukrowej i charakteryzuje się tym, że jest biodegradowalny, czyli posiada umiejętność naturalnego rozkładu w odpowiednich warunkach kompostowania. Materiał ten coraz częściej wykorzystuje się w produkcji różnego rodzaju produktów jednorazowych np. opakowań, sztućców, słomek i innych tego typu wyrobów.

Bioplastik na pierwszy rzut oka nie różni się zbyt wiele od zwykłych tworzyw sztucznych, dlatego jest on znakomitym zamiennikiem.

Dlaczego bioplastik wykorzystuje się do produkcji opakowań?

Różnego rodzaju opakowania to wyroby, które stanowią największą część odpadów. Z tego względu warto zadbać o to, aby częściej wykorzystywać wielorazowe opakowania lub produkować je bez użycia tworzyw sztucznych. W niektórych przypadkach nie da się jednak uniknąć plastiku, ponieważ jest to materiał, który najlepiej nadaje się do tego typu zastosowań z racji swojej niskiej wagi, wytrzymałości, uniwersalności oraz odporności na wilgoć i różnego rodzaju inne czynniki. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem było znalezienie pewnej alternatywy dla tworzyw sztucznych.

Idealnym zamiennikiem jest właśnie bioplastik, który posiada podobne, a czasami nawet identyczne właściwości jak tworzywa sztuczne z tą różnicą, że w odpowiednich warunkach może ulec biodegradacji, co sprawia, że nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko jak zwykłe tworzywa sztuczne. Z tego właśnie względu bioplastik wykorzystuje coraz częściej do produkcji opakowań.

Jakie korzyści może dać wykorzystywanie bioplastiku w produkcji opakowań?

Wykorzystanie bioplastiku w produkcji opakowań może dać wiele o korzyści. Z pewnością jedną z najważniejszych jest to, że redukujemy ilość tworzyw sztucznych, które stanowią zdecydowaną większość odpadów wytwarzanych przez ludzi. Dzięki temu utylizacja i recykling takich materiałów jest znacznie łatwiejszy, co ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Ponadto firmy, które wykorzystują do produkcji opakowań bioplastik, mogą liczyć na lepszą sprzedaż i polepszenie wizerunku, ponieważ klienci zauważą, że danej marce zależy na ochronie środowiska.

Jakie wymagania powinien spełniać bioplastik?

Aby materiał został uznany za bioplastik, musi on być wykonany z materiałów pochodzenia naturalnego i podlegać biodegradacji w pewnym określonym czasie. Tylko w takim przypadku tworzywo to może zostać uznane za bioplastik. Przykładowo np. PLA spełnia te wymagania, ponieważ w jego produkcji wykorzystuje się tylko naturalne materiały, a ponadto ulega on dość szybkiej biodegradacji w odpowiednich warunkach.

Jak szybko bioplastik ulega pełnemu rozkładowi?

Rozkład opakowań z bioplastiku może przebiegać dość szybko, jednak niezbędne są do tego odpowiednie warunki. W przypadku PLA i warunków panujących w kompoście, czyli wysoka temperatura w okolicach 50–60 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność, proces ten może zająć 45–60 dni. W porównaniu do zwykłych tworzyw sztucznych daje to wiele korzyści i znacząco ułatwia utylizację tego typu materiałów.