Architekt – zadania i możliwości Lut17

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Architekt – zadania i możliwości

Budowa domu jest niezwykle wymagającym przedsięwzięciem. Musimy się uporać z wieloma zadaniami. Potrzebujemy pozwoleń na budowę, musimy się zastanowić nad zatrudnieniem odpowiedniej firmy. Ogromne znaczenie mają materiały, z jakich dom powstanie, powinny być doskonałej, jakości ale też mieszczące się w zaplanowanym budżecie. Niezwykle istotny jest również projekt naszego domu. Musi być zgodny z naszymi oczekiwaniami, ale też możliwy do wykonania.  Dobry architekt stworzy dla nas taki projekt, jaki chcemy, czasem też wytłumaczy, że niektóre wymarzone elementy nie są możliwe do wprowadzenia.

Zakres zadań architekta

Zawód architekta dzieli się na kilka specjalizacji. Architektami są też urbaniści, ruraliści, czyli projektanci terenów wiejskich, architekci krajobrazu i wnętrz. Opisywane stanowisko jest równie ważne jak reszta specjalistów zaangażowanych w budowę. Projektowanie budynku oraz czuwanie nad jego powstawaniem jest podstawowym zakresem obowiązków architekta. Tworzy on projekt na podstawie rozmów z klientami a następnie w oparciu o analizę ich wymagań. Nie może zapominać o wymogach przestrzennych i funkcjonalnych. Musi również wziąć pod uwagę spodziewane koszty budowy. Architekt przeprowadza również badania dotyczące wykonalności projektu. Powinien posiadać dogłębną wiedzę z zakresu budownictwa. Przy pomocy rysunku technicznego i programów komputerowych tworzy wizualizacje obiektów.

Kolejne zadania architekta to:

  • Stworzenie planu zagospodarowania przestrzeni wokół budynku.
  • Tworzenie szkiców i modeli w odpowiedniej skali.
  • Dokładne zaplanowanie prac budowlanych.
  • Koordynacja procesu powstawania budynku
  • Reprezentowanie klientów przy zawieraniu umów budowlanych.
  • Kontrolowanie powstawania i analiza umów budowlanych.

projektowanie kuchni

Po czym poznać dobrego architekta?

Dobry architekt zdecydowanie musi być osobą wykształconą. By wykonywać ten zawód należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. Od studentów wymagane są predyspozycje techniczne, plastyczne oraz umiejętność wykonywania szczegółowych szkiców. Specyficzną cechą tego kierunku jest fakt, że ukończone studia nie pozwalają na samodzielne podjęcie pracy. Trzyletnia praktyka zawodowa jest kolejnym etapem edukacji przyszłego architekta. Trwa trzy lata i dzieli się na dwa etapy, roczną pracę na budowie a następnie dwuletnie praktyki w biurze projektowym. Tylko odbycie praktyk zawodowych pozwala na przystąpienie do egzaminu, dzięki któremu uzyskuje się uprawnienia zawodowe. Kolejną cechą dobrego architekta jest jego doświadczenie i referencje. Długi staż pracy i pozytywne opinie klientów to najlepsze dowody profesjonalizmu.

Sukces budowy

Wiele czynników wpływa na budowę naszego domu. Występuje równie dużo obowiązków do wypełnienia. Jednym z nich jest zatrudnienie odpowiednich wykonawców. Odnosi się to też do architekta projektującego nasz dom. Musi posiadać udokumentowane kwalifikacje i doświadczenie. Tylko wtedy będziemy mogli bez obaw go zatrudnić. Projekt domu musi być starannie przygotowany z uwzględnieniem wielu elementów. Tylko doskonale wykwalifikowany architekt może podołać temu zadaniu.