Aktualne wymagania normy AS 9100 Sty14

Tagi

Podobne posty

Podziel się:

Aktualne wymagania normy AS 9100

Norma AS 9100 Aerospace Sector Quality System jest międzynarodowym standardem jakości i bezpieczeństwa stosowanym w całym, globalnym łańcuchu produkcji lotniczej i kosmicznej. Jej spełnienie poprzez wdrożenie jednolitego systemu zarządzania jakością i ryzykiem pozwala upewnić się, że najwyższy poziom bezpieczeństwa i jakości jest priorytetem dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw, a prawdopodobieństwo błędu generującego szanse usterek, wypadków i katastrof lotniczych są bliskie, a optymalnie równe zeru. Norma została po raz ostatni odświeżona w 2018 roku, kiedy to uzupełniono ją o nowe, jeszcze bardziej specyficzne wymagania pozwalające zachować jak największe bezpieczeństwo lotnictwa.

Norma AS 9100

Kwestia bezpieczeństwa w lotnictwie jest niezwykle istotnym czynnikiem, na którym skupiają swoją uwagę wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw mający pośredni lub bezpośredni wpływ na końcowe wykonanie i bezpieczeństwo maszyn stosowanych w lotnictwie. Sama norma dotycząca systemów zarządzania jakością ISO 9001 nie pokrywała jednak wystarczająco wszystkich kwestii i aspektów bezpieczeństwa, o jakie należy zadbać w produkcji lotniczej i kosmicznej, a wdrożenie jej obok obowiązujących już norm bezpieczeństwa dla lotnictwa mogło generować dodatkowe problemy z niezgodnością systemów. Opracowanie standardu AS 9100 (w Europie nazywanej EN 9100, natomiast w Japonii funkcjonującej jako JISQ 9100) pozwoliło zintegrować wymagania dla systemów zarządzania jakością znane z ISO 9001 i rozszerzyć je o specyfikę działalności przemysłu lotniczego. Norma jest oparta o tą samą strukturę wymogów, co normy ISO i skupia się przede wszystkim na skutecznym szacowaniu ryzyka, eliminacji zagrożeń i zrównoważonym rozwoju.

Wymagania zgodnie z najnowszą wersją normy AS 9100

Wśród kwestii, które uwzględnia norma AS 9100, a więc najnowszym wydaniu standardu, wymogi doprecyzowały jeszcze ściślej obszary, na których należy skupić się w ramach szacowania i eliminacji ryzyka. W szczególności norma wyróżnia tu kwestie:

  • bezpieczeństwa wyrobu (zarówno kompletnych maszyn lotniczych, jak i ich poszczególnych komponentów, najmniejszych części i elementów konstrukcyjnych oraz systemów pozwalających na operowanie maszyną),
  • kwestie zarządzania ryzykiem (i tworzenia polityki działania w przypadku wykrycia zagrożenia),
  • zarządzania zmianą,
  • przewidywania czynnika ludzkiego jako jednego z kluczowych źródeł powstawania ryzyka.

Dodatkowo, w normie AS 9100 zwrócono uwagę na konieczność zabezpieczenia produkcji przed częściami podrobionymi i fałszywymi, wskazując na potrzebę skutecznej weryfikacji dostawców i producentów, m.in. przez korzystanie wyłącznie z dostawców stosujących wymogi certyfikatu. Ostatnią kwestią poruszoną w normie AS 9100 jest świadomość – świadomość istniejących zagrożeń, możliwych rozwiązań, metod eliminowania ryzyka, wpływu każdego małego elementu konstrukcji na bezpieczeństwo całej maszyny, a także świadomość potrzeby zadbania o najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Norma AS 9100

Więcej o wymaganiach, które uwzględnia norma AS 9100 dowiesz się na stronie Bureau Veritas – jednostki certyfikacyjnej specjalizującej się m.in. w inspekcjach, badaniach i testach w transporcie.

Kto powinien stosować się do wymagań normy AS 9100?

Norma AS 9100 może zostać zastosowana na każdym etapie łańcucha dostaw w obrębie przemysłu lotniczego, tj. w organizacjach zajmujących się projektowaniem, produkcją sprzętu i wyposażenia lotniczego oraz części zamiennych, zaopatrzeniem, obsługą i utrzymaniem ruchu lotniczego, naprawami i konserwacją maszyn, obsługą pasażerów i ładunków oraz prowadzeniem lotów.

Zdobycie certyfikatu potwierdzającego zgodność ze standardem AS 9100 pozwala na kompleksowe zarządzanie łańcuchem dostaw od początku do końca oraz optymalizację współpracy z dostawcami wpływającą na zwiększenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa i jakości w branży lotniczej. Organizacje decydujące się na wdrożenie normy muszą być gotowe na wdrożenie nowego systemu zarządzania bezpieczeństwem i jakością oraz pełnego dostosowania się do wymagań normy, ale w szerokiej perspektywie zyskują na jego wdrożeniu m.in. przez skuteczne obniżenie kosztów produkcji, poprawę zadowolenia klientów oraz znaczące wzmocnienie zabezpieczeń i ograniczenie ryzyka, które w lotnictwie może mieć tragiczne skutki nawet przy pozornie niewielkich usterkach i niedociągnięciach.

Certyfikat AS9100 wymaga od wszystkich uczestników łańcucha dostaw stosowania w procedurach i działaniach podejścia opartego na analizie ryzyka oraz ciągłym doskonaleniu.

Nie ma w końcu możliwości przygotowania jednego, solidnego schematu produkcji i zatrzymania go w stałym punkcie na wiele lat – wraz z rozwojem standardów branży, nowych technologii i materiałów wykorzystywanych w produkcji części, dostawcy chcący uczestniczyć w łańcuchu dostaw muszą być przygotowani na ciągły rozwój i dostosowywanie się do zmieniających się warunków w sposób odpowiedzialny.